مسی در آستانه یک هت تریک تاریخی

 ستاره آرژانتیتی در آستانه انجام هت تریکست رؤیایی ، دستیابی به عنوان بهترین بازیکن سال فوتبال دنیا برای سومین سال پیاپی و همچنین رسیدن به رکورد زیدان و رونالدو برای نیل سه باره به این افتخار.  
به احتمال قریب به یقین دوشنبه شب و طی برگزاری مراسم جایزه "گالا" در زوریخ، لیونل مسی جایزه بهترین بازیکن سال جهان و اروپا را ازآن خود می کند. و شاید همین شانس بالای او برای پیروزیست که سران رئال را بر آن داشته که اعلام کنند رونالدو در این مراسم شرکت نخواهد کرد.  
رئال مادرید به بهانه برگزاری دیدار برگشت جام حذفی در برابر مالاگا از حضور رونالدو و سرمربی تیم خود، مورینیو، در این مراسم جلوگیری کرده است. و ان خود تصدیقی بر این ادعاست که به احتمال فراوان مسی برای سومین بار جایزه فیفا را دریافت خواهد کرد تا اینگونه به رکورد رونالدوی برزیلی و زیدان فرانسوی برسد.
دوشنبه شب لئو رکورد جدیدی را نیز به نام خود ثبت خواهد کرد، او بعد از پشت سر گذاردن رونالدو در سال 2009 و غلبه بر هم تیمیش اینیستا در سال 2010 اولین بازیکنی خواهد شد که سه بار پیاپی بهترین جایزه انفرادی فیفا را به چنگ می آورد.
اینجاست که همه چیز خیلی جالب می شود. مسی با رسیدن به جایزه بهترین بازیکن اروپا و جهان در این شب، بعد از میشل پلاتینی، مارکو فان باستن و یوهان کرایوف چهارمین بازیکنی می شود که سه بار به عنوان بهترین بازیکن اروپا دست یافته و نیز، بعد از پلاتینی دومین بازیکنی که سه سال پیاپی این عنوان را کسب کرده است.
او همچنین هفتمین بازیکن غیر اروپاییست که این جایزه را بدست می آورد. جایزه ای که در ابتدا فقط مخصوص بازیکنان متولد قاره سبز بود.  برندگان غیر اروپایی دیگر این افتخار عبارتند از:  آلفردو دی استفانوی متولد آرژانتین، عمر سیووری آرژانتینی و ژرژ وه آی لیبریایی به همراه رونالدو، ریوالدو و رونالدینیو، هر سه ازبرزیل
.تاریخچه اخیر جایزه بهترین بازیکن اروپا در سال های اخیر کمی  پیچیده به نظر می آید. در میانه های دهه نود میلادی مجله "فرانس فوتبال" به عنوان پایه گذار مراسم انتخاب بازیکن سال فوتبال اروپا تصمیم گرفت که بازیکنان غیر اروپایی را نیز در میان کاندیدا های این انتخاب جا دهد. دلیل اصلی اتخاذ این تصمیم رقابت با جایزه ای بود که فیفا در اوایل دهه مذکور بنیان آن را بنا نهاده بود: مراسم انتخاب بازیکن سال دنیا. اما در نهایت این جایزه فیفا بود که توانست گوی سبقت را از رقیب برباید و در نهایت ادغام این دو جایزه به شکلی پیروزی جایزه بهترین بازیکن سال جهان بر رقیب بود.
اتفاقی که باعث خشم روزنامه نگاران مجله فرانس فوتبال و خواهر خوانده اش "اکیپ" شد. آن ها عقیده داشتند که ایده و نو آوریشان توسط فیفا بلعیده شده و این نتیجه ای جز به خطر افتادن استقلال و اعتبار آن ها ندارد.
حوادث پشت پرده این جایزه نو ظهور خود مجالی را می طلبد که شاید در این مقاله فراهم نباشد، بحثی که بهتر است به آینده موکول شود.
باز می گردیم به مراسم امسال، لیونل مسی که در حال حاضر فقط 24 سال سن دارد، یکی از شایسته ترین افرادیست که تا کنون این جایزه را به دست آورده. نه تنها در میان کسانی طی عمر 20 ساله جایزه فیفا به آن رسیده اند، بلکه از 55 سال پیش که "استنلی متئوز" انگلیسی اولین فردی شد که به این افتخار نائل گشت.   
متئوز، بازیکن بلکپول و استوک کسی بود که روح فوتبال بریتانیا را به همگان نمایاند، دی استفانوی رئال مادرید اولین جرقه انقلاب فوتبال باشگاهی اروپا را زد، کرایوف که در آژاکس و بارسلونا سابقه توپ زدن دارد کسی بود که توتال فوتبال را ترسیم کرد و الگویی شد برای فان باستن.
بکن باوئر کسی بود که  پست بازیکن پوششی را به یار آزاد تغییر داد و ژرژ وه آ ی پاری سن ژرمن و میلان تبدیل شد به نماد جهانی شدن فوتبال آفریقا.سپس زیدان یوونتوس و رئال مادرید جایزه ای جهانی را برای متحد کردن فیفا و یوفا بدست آورد.
مسی نیز تا همین جای کار که زمان زیادی از عمر فوتبالیش نگذشته توانسته 18 جام معتبر را بدست آورد. آماری که نشان می دهد او می تواند در آینده نزدیک بسیاری از رکورد ها را ازآن خود کرده و رقبای بیشماری را از پیش رو بر دارد.
رقبای او از لحاظ تعداد افتخارات و جام های بدست آمده دی استفانویی است که 22 جام معتبر باشگاهی را در کنار یک جام در رده ملی بدست آورده؛ کرایوف که او هم 22 بار در رده باشگاهی به قهرمانی رسیده و بعد از این دو بکن باوئر است که 18 بار در رده باشگاهی و دو بار در رده ملی جام را بالای سر برده. در رده های بعدی نیز فان باسن با 16، زیدان با 11 جام باشگاهی و دو قهرمانی در رده ملی و وه آ با 11 بار تجربه پیروزی در تورنومنت های طراز اول قرار دارند.
در پایین این جدول نیز سر استنلی متیوز، برنده اولین جایزه بازیکن سال اروپا، قرار دارد که حاصل 40 سال بازیش در بالاترین سطح فوتبال اروپا برای او فقط یک مدال در جام حذفی انگلیس به همراه بلکپول است.
در آن فینال فشاری که روی شانه های متیوز یرای رسیدن به جام سنگینی می کرد بیش از حد تصور بود، صرف نظر از تمام آنجه او تا آن روز بدست آورده بود. باری که امروز نیز مسی آن را تحمل می کند، در این مورد او باید جام جهانی را بالای سر برد.
 
باری که روز به روز سنگین تر می شود و هیچ کدام از جوایز فیفا از فشار آن نمی کاهند.

/ 0 نظر / 2 بازدید