کواکبیان: اهل قهر و تحریم نیستیم

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مصطفی کواکبیان در نشستی خبری که به همین مناسبت برگزار شد، با تبریک ولادت امام موسی کاظم(ع) و آغاز سال نوی میلادی و همزمانی فعالیت این جبهه با این دو مناسبت، اظهار کرد: ما یک نظام مردم سالاری دینی داریم و قانون اساسی ما ارکان و پایه های حضور مردم را در تعیین سرنوشت خود تثبیت کرده است و طبیعی است که احزاب به عنوان هسته های اصلی نظام های مردم سالاری در مقاطع مختلف نباید نسبت به امور بی تفاوت باشند و اکنون که در آستانه یک انتخابات مهم در کشور هستیم، ۱۴ حزب و تشکل قانونی با گرایش اصلاح طلبان با یکدیگر ائتلاف کرده و جبهه مردم سالاری را تشکیل داده اند و اکنون نیز اعلام موجودیت کرده اند.


وی در ادامه با اعلام اسامی احزاب و تشکل های عضو جبهه مردم سالاری گفت: احزابی چون حزب مردم سالاری، حزب آزادی، حزب اتحاد ملی ایران، حزب میهن اسلامی، حزب فرزندان ایران، حزب مستقل کار، کانون همبستگی فرهنگیان ایران، کانون فارغ التحصیلان آذربایجان غربی، کانون حضرت ولیعصر (عج)، کانون فارغ التحصیلان ابوریحان بیرونی، جمعیت سیاسی اقتدار ملت ایران، جمعیت طرفداران نظام و قانون، جمعیت ایران فردا و انجمن اسلامی دانشگاهیان استان اصفهان در این جبهه عضویت دارند.


عضو جبهه مردم سالاری با بیان این که «این ۱۴ حزب و یا تشکل سیاسی دارای پروانه رسمی و قانونی جهت فعالیت از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور هستند» گفت: آن ها بنا دارند اوضاع انتخابات آتی را رصد کنند و در صورت مناسب دیدن شرایط در انتخابات به صورت یک جبهه ظاهر می شوند و اگر توافقی حاصل شد و شرایط مناسب بود، حتما لیست سراسری در انتخابات خواهند داشت.


کواکبیان با بیان این که «ان شاءالله در ۲۶ دی ماه همایشی با حضور احزاب و اعضای شورای مرکزی احزاب عضو برگزار خواهد شد و در آن جلسه مواضع این جبهه به صورت مفصل تشریح خواهد شد» ادامه داد: ما معتقدیم که عرصه انتخابات، عرصه تعیین سرنوشت است و نباید این عرصه را خالی گذاشت.


وی گفت: ما خبرهایی داریم مبنی بر این که برخی می خواهند وکیل الدوله هایی به مجلس بفرستند و این جای نگرانی جدی دارد. ما بر این باور هستیم انتقادی که به مجلس هشتم و مجالس دیگر وارد است این است که در برابر خواست صاحبان قدرت و دولتمردان از قانون، اصول قانون اساسی و روح آن تنزل کرده اند. ما معتقدیم که بر اساس اصول قانون اساسی و دیدگاه امام و رهبری، مجلس در راس امور است و هیچ کس نباید این موضوع مهم را نادیده بگیرد.


این عضو جبهه مردم سالاری با تاکید بر این که «ما اعتقاد داریم قانون اساسی باید بدون کم و کاست و هیچگونه تنزلی اجرا شود» گفت: ما به مجریان انتخابات توصیه می کنیم که نمایندگان بی طرفی در راستای اجرای انتخابات باشند و به ناظران نیز توصیه می کنیم که به دنبال مشارکت حداکثری مردم باشند و قانون را ملاک عمل قرار دهند و برخوردهای سیاسی و سلیقه ای صورت نگیرد.


کواکبیان با بیان این که «ما به دنبال تحقق الگویی مانند الگوی مجلس پنجم هستیم» گفت: در مجلس پنجم ما شاهد بالاترین درصد مشارکت مردم در طول هشت دوره برگزاری مجلس بوده ایم و مردم مشارکتی ۷۱ درصدی داشتند و ما می توانیم این مساله را در انتخابات آتی در صورتی که دستگاه های اطلاعاتی، انتظامی، امنیتی، اجرایی و نظارتی و احزاب و فعالان سیاسی و مطبوعاتی دست به دست هم بدهند شاهد باشیم و در واقع انتخاباتی پرشور برگزار شود که بخش مهمی از آن مربوط به تایید صلاحیت ها و چگونگی تصمیم گیری در این زمینه است که ما منتظر آن هستیم.


وی گفت: در مجلس پنجم حتی افرادی مانند عزت الله سحابی و برخی از افرادی که بعدا معروف به ملی مذهبی ها شده بودند، تایید صلاحیت شده بودند و مساله مهم این است که سخت گیری شورای نگهبان در این مقطع می تواند به مشارکت حداکثری مردم لطمه بزند و به نظر ما هر کس بر اساس مر قانون، شرایط و صلاحیت لازم را داشته باشد باید تایید شود.


این عضو جبهه مردم سالاری با بیان این که «از بیش از ۵ هزار نفری که برای انتخابات مجلس نهم ثبت نام کرده اند، حدود ۷۰۰ نفر از آن ها گرایش اصلاح طلبی دارند که البته شاید افراد مشهور آن ها کمتر از ۱۰۰ نفر باشد» گفت: ما شرایط را رصد می کنیم تا ببینیم دستگاه های نظارتی چگونه برخورد می کنند و امیدواریم سوژه به دست برخی از افرادی که آن طرف مرز نشسته اند و دائم بر تحریم انتخابات تاکید می کنند نیفتد و در واقع همه به شکلی عمل کنیم که مفهوم جذب حداکثری و دفع حداقلی در انتخابات مجلس نهم را مشاهده کنیم و بر اساس الگوی مجلس پنجم مشارکت مردم گسترده باشد.


کواکبیان گفت: ترکیب مجلس پنجم نیز ترکیب مناسبی بود، البته درست است در آن ترکیب برخی از دوستان اصولگرایان اکثریت را داشتند، ولی به گونه ای نبود که تمام تصمیمات را خود آن ها اتخاذ کنند. ما در مجلس هشتم یک نفر را نیز در هیات رییسه نداشتیم که از حقوق ۶۰، ۷۰ نفر در فراکسیون خط امام در صورتی که مشکلی ایجاد شود حمایت کند.


وی ادامه داد: هنوز مشخص نیست که مسوول، جانشین و سخنگوی جبهه مردم سالاری چه کسی است.


این عضو جبهه مردم سالاری در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا تشکیل این جبهه منافات با جبهه اصلاحات و مواضع آن ندارد؟ با رد این موضوع گفت: شورای هماهنگی جبهه اصلاحات فعالیت خود را می تواند ادامه بدهد و حزب مردم سالاری نیز عضو این شوراست.


کواکبیان با بیان این که «ترکیب جبهه مردم سالاری، ترکیبی از فرهنگیان، کارگران، دانشگاهیان و فعالان سیاسی است» گفت: جبهه مردم سالاری در مقابل جبهه اصلاحات نیست، بلکه این دو در کنار همدیگر فعالیت می کنند و ما مشکل خاصی نداریم.


وی با اشاره به اهمیت رعایت اخلاق انتخاباتی گفت: برخی متاسفانه در داخل مصاحبه هایی می کنند و حرف هایی در مورد ما می زنند و شبکه های ضدانقلاب خارجی نیز حرف هایی در مورد ما می زنند ولی گوش ما به این حرف ها بدهکار نیست. ما کار خود را می کنیم.


این عضو جبهه مردم سالاری با اشاره به این که «در مورد موضوع انتخابات دیدگاه ها متفاوت است» گفت: جبهه اصلاحات با توجه به شرایط گفته ما لیست نمی دهیم و ما گفته ایم که اگر شرایط فراهم شود لیست می دهیم، ولی تاکید داریم این جبهه در برابر هیچ جبهه دیگری نیست و می خواهد احزاب قانونی کشور را فعال تر کند تا بتوانند در کنار هم مطالبات اقشار مختلف مردم را پیگیری کنند.


کواکبیان با بیان این که «ما اهل قهر و تحریم نیستیم» گفت: بیش از ۷۰۰ نفر با گرایش اصلاح طلبان در عرصه انتخابات ثبت نام کرده اند و باید دید وضعیت تایید صلاحیت ها چه می شود و با توجه به این موضوع در مورد ارائه لیست تصمیم گیری می شود.


وی با اشاره به موضوع تخلفات انتخاباتی گفت: ما باید اخلاق انتخاباتی را رعایت کنیم و کسانی که می خواهند پول خرج کنند و به مجلس بروند باید مردم آن ها را بشناسند و باید جلوی کسانی که دست در مافیای قدرت و ثرورت دارند و می خواهند وارد مجلس شوند گرفته شود.


این عضو جبهه مردم سالاری با تاکید بر این که «خطبای نماز جمعه، تریبون های رسمی و صدا و سیما نیز باید اخلاق صحیح انتخاباتی را ترویج کنند» گفت: باید زمینه ای فراهم شود که صداهای مختلف به گوش مردم برسد و اگر این گونه نباشد، نمی توان انتظار مشارکت حداکثری را داشت.


کواکبیان با اشاره به تشکیل ستاد پیگیری جرایم انتخاباتی در قوه قضاییه گفت: این ستاد باید دقیقا به وظیفه خود عمل کند و یکی از نکاتی که ما تاکید داریم که این ستاد آن را پیگیری کند، استفاده از امکانات دولتی است که در قانون منع شده و مجازات در مورد آن تعیین شده است. باید این موضوع مورد توجه ویژه قرار بگیرد.


وی همچنین به اهمیت رعایت قانون در همه زمینه ها و جلوگیری از تخلفات و رعایت برخورد عادلانه اشاره و تصریح کرد: اگر دستگاه هایی که دارای تریبون هستند بخواهند یکجانبه تبلیغ کنند، مطمئن باشند که نمی توان با این رویه مشارکت حداکثری را تحقق داد.


وی در ادامه در مورد میزان استقبال مردم از اصلاح طلبان گفت: اگر شرایط عادلانه پیش برود و قانون ملاک قرار بگیرد، مطمئنا از کاندیداهایی که گرایش اصلاح طلبی دارند بیشترین استقبال در سراسر کشور صورت می گیرد.


کواکبیان افزود: اصولگرایان حامی دولت نهم و دهم بودند و مشکلاتی که اکنون وجود دارد مربوط به این دو کابینه است و آن ها نمی توانند از این امر شانه خالی کنند و اگر شرایط عادلانه باشد و قانون ملاک قرار بگیرد، مردم از کاندیداهای اصلاح طلب استقبال زیادی خواهند کرد.


وی در پاسخ به این سوال که آیا این جبهه، جبهه انتخاباتی است یا این که بعد از انتخابات نیز قرار است ادامه فعالیت دهد؟ گفت: امروز روز اعلام موجودیت این جبهه است و ما زمانی برای پایان فعالیت های این جبهه تعیین نکرده ایم و سقفی در این زمینه تعیین نکرده ایم.


در ادامه این نشست خبری، نمایندگان شش حزب دیگری که عضو این جبهه هستند و در این جلسه حضور داشتند به تشریح دیدگاه های خود پرداختند.

/ 0 نظر / 6 بازدید