سیدحسن خمینی در دیدار با برخی اعضای حزب کارگزاران: نباید به عقلانیت پشت پا زد

کلاسی نیوز: حجت الاسلام سیدحسن خمینی با اعضای حزب کارگزاران سازندگی و جمعی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب شهرستان ری دیدار و گفتگو کرد.
حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی در این دیدار که در حرم مطهر امام(ره) انجام شد، اظهار داشت: امام خمینی (ره) با مشورت و بدون اتکا به امور غیرعقلانی تصمیم می‌گرفتند و تمام رفتارهای امام تابع یک نظام عقلانیت انسانی بود و هیچگاه به رمل و خرافه و امور غیرعقلانی اتکا نمی‌کرد.
وی افزود: پرواز امام به تهران در شب 12 بهمن، مهمترین حادثه یکصد ساله اخیر ایران است. اینکه همه چیز در رفتار یک فرد جمع بشود و در یک زمان کوتاه، یک مسئله بزرگ اتفاق بیفتد و تأثیرگذاری آن بسیار وسیع باشد، مهم است. پرواز امام یک حادثه بسیار مهم بود اما امام برای این پرواز مهم استخاره نکرد. ایشان حوزه مشاورانی داشت و با مشورت و بدون اتکا به امور غیرعقلانی، تصمیم می‌گرفتند.
اهم سخنان حجت الاسلام خمینی در ادامه به نقل از فارس می آید:
عقلانیت با توکل و دعا منافات ندارد.انسان وقتی از طریق عقلانی به تصمیم رسید، آنگاه توکل می‌کند و به بزرگان دین متوسل می‌شود. همچنین از خداوند همواره می‌خواهد که تصمیم صحیح را برای او پدید آورد. پس دعا در طول رفتار عقلانی است.
بنده سال پنجم ابتدایی بودم و ظاهرا امتحان نهایی بود؛ به امام گفتم "آقا ما را دعا کنید قبول شویم"، امام فرمودند "اگر درس‌هایت را خوانده باشی، قبول می شوی والا....
پیامبر مکرم اسلام در جنگ خندق، منتظر جبرئیل نبود و در جنگ احمد تصمیم گیری عقلانی کرد و پیامبر هیچ وقت بدون برنامه به جنگ نرفت و امام عزیز نیز در طول دوران انقلاب و دفاع مقدس دقیقا مطابق با قواعد عقلانی جامعه پیش می‌رفتند.
نباید به عقلانیت پشت پا زد، مثلا اقتصاد قواعدی دارد و نقدینگی بالا در جامعه تورم به وجود می‌آورد و عقل اقتضا می‌کند که به این قواعد توجه کنیم.

/ 0 نظر / 8 بازدید