آیت‌الله جوادی آملی: اگر عرضه دارید بمانید

وی ادامه داد: شما سفیر اسلامی هستید که گفته است انسان با مردن نمی‌پوسد بلکه از پوسته بیرون می‌آید، این حرف جهانی است و اگر سفرای ما این دید را داشته باشند نه پیشرفت غرب آن‌ها را تحقیر می‌کند و نه برخی مشکلات موجود آنان را زمین‌گیر خواهد کرد.

آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به سالگرد پیام امام به گورباچف بیان کرد: وقتی پیام امام(ره) به گورباچف تعلیم و نه تسلیم شد او ماند و صورتش سرخ شد و سفرای ما هم باید در این حد باشند.

وی ادامه داد: باید بدانید در چه فضایی نفس می‌کشید؛ اگر عرضه دارید حرف اسلام که هم از سوسیالیست شرق و هم از کاپیتالیست غرب بلندتر است را بزنید در این سمت بمانید وگرنه یک مسئولیت جزیی در داخل کشور بگیرید.

این مدرس حوزه با اشاره به موضوع گورباچف در مقابل نامه امام(ره) ادامه داد: او موضع گرفت که ایران در امور داخلی آن‌ها دخالت کرده است؛ هیات ایرانی به آنان گفت اعماق روسیه و سپهر آن در دست شماست و اگر گوشه‌ای از این نامه مربوط به این مسایل است شما درست می‌گوئید اما امام(ره) در آن نامه این حرف را مطرح کرد که شما بعد از آن که مردید چیزی برای آن دنیا ندارید.

آیت‌الله جوادی آملی تصریح کرد: اگر در این حد هستید شما سفیر جمهوری اسلامی هستید اما اگر رعب کشورها و زرق و برق آن‌ها شما را گرفت و تحصیلکرده نیستید و نمی‌توانید حرف اسلام را بزنید بهتر است مسئولیتی جزیی در داخل کشور بگیرید.

وی تأکید کرد: شما باید در حد خودتان پیام پیامبر(ص) را به دنیا برسانید؛ پیامبر(ص) حرفش را با فرهنگ مردم زمانه خود عجین کرد و رساند و سفیر اسلام و جمهوری اسلامی هم اگر مرهوب پیشرفت دیگران شود در حد کنسولگری است اما اگر حرف خودش را با فرهنگ آنان عجین و منتقل کند سفیر است.

این مفسر قرآن ادامه داد: سفرای ما باید پیام استقلال، امنیت، آزادی، امانت و ... را برسانند زیرا قرآن برای جهان نازل شده و برای مسلمان و موحد و انسان حرف دارد پس سفرای اسلام و جمهوری اسلامی هم باید پیام داشته باشند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم ادامه داد: قرآن برای مردم محلی و منطقه‌ای و جهانی حرف برای گفتن دارد؛ برای مسلمانان اسلام را مطرح می‌کند برای مسیحیان و یهودیان و ... یک پیام و برای کل جهان نیز دستور انسانی دارد.

آیت‌الله جوادی آملی تصریح کرد: این بیانیه و مواد حقوقی آن از مبانی مانند عدالت و امنیت و ... گرفته شده است که تا اینجا درست اما وقتی بپرسید که این مبانی از کجا آمده و تعریف آن چیست جوابی ندارند اما ما مبانی را از کتاب و سنت و وحی می‌گیریم.

وی افزود: غرب حقوق بشر ابتر و آغاز و انجام بریده را مطرح می‌کنند؛ الان قانون اساسی ما از مبانی اصولی و فقهی اخذ شده است و منبع ما وحی است اما آنان منبعی برای آن ندارند و در عین حال این بیانیه را علیه ما به کار می گیرند و سفرای ما باید برای آنان ثابت کنند که این بیانیه مبنای علمی ندارد.

جوادی آملی اظهار کرد: به آنان بگوئید شما حرف علمی ندارید زیرا خدا و قیامت را قبول ندارید؛ بسیاری از این نظم‌هایی که در غرب وجود دارد اخلاق نیست بلکه نظم باغ وحش است؛ کسی با کسی کاری ندارد این که خلق نیست تنها یک نظم است وگرنه این همه بکش بکش در نقاط مختلف دنیا از دست اینها انجام می شود.

این مدرس حوزه ادامه داد: باید میان نظم و اخلاق تفاوت قایل شد؛ انگلیس یک شبه جزیره‌ای بیش نیست اما همه چیز دارد و همه اینها را با غارت و دزدی و یغما به دست آورده است؛ نباید کسی بگوید اینها اخلاق دارند.

وی تاکید کرد: در افغانستان و پاکستان و عراق هر روز کشتار است و شیوخ بی عقل منطقه نیز خلیج فارس را پایگاه نظامی بیگانه کرده‌اند آیا این اخلاق است یا نظم قلدری است؛ اگر اینها روشن شود غرب حرفی برای گفتن ندارد و سفرای ما حرف دارند و می‌توانند حرف اسلام را به زبان آنها بازگو کنند.

این مفسر قرآن با بیان اینکه اگر کسی معارف اسلامی را درست درک نکرده باشد عظمت و شکوه خود را درک نکرده است تصریح کرد: سردمداران غربی سلسله غارتگرانی هستند که هر روز در نقاط مختلف دنیا آدم می‌کشند.

وی با بیان اینکه سفرا باید حرف اسلام را بدون ترس بزنند اظهار کرد: ممکن است بر اثر این حرف‌ها تحریم و فشار را علیه ایران بیشتر کنند اما شما باید قدتان یک سر و گردن بالاتر از آنها باشد زیرا شما حرف قرآن و نهج‌البلاغه و دین را مطرح می‌کنید و مطمئن باشید مشکلات داخلی حل می‌شود و نگرانی از این مسایل نداشته باشید.

وی افزود: شما بدانید ملت‌ها با شما هستند الان در خود غرب برای اقتصاد قیام کرده‌اند نه اعتقاد اما امید است که قیام اقتصادی به قیام اعتقادی منجر شود.

جوادی آملی تاکید کرد: سفیر باید حرف جمهوری اسلامی را بزنند، حرف قرآن و امام و شهدا و نهج‌البلاغه را بزنند در این صورت موفق خواهیم بود. جمهوری اسلامی نمی‌گوید شما آدم بکشید تا عالم را بگیرید شما حرف اسلام را بزنید هستند کسانی که پیام شما را به عالم برسانند.

/ 0 نظر / 8 بازدید